• Teams & Coaches 2013-14

    Athletic Director: James Smith
    Secretary: Maria Sisti 

    Athletic Trainer: Paul Bongiorno
     









    Fall Sports
    Coach/Advisor







    Cheerleading
    Corinne Przyborowski








    Cross Country Sue Bessin







    Cross CountryVicki Allison 

















    Field Hockey (v) Coleen Buckley







    Field Hockey (jv) Rebecca Misko







    Field Hockey (f) Noreen Mahoney







    Football (v) Darrell Fusco







    Football (ast) Jeff Reid







    Football (ast)
    Matthew Stanzione 








    Football (ast)Kevin Wallace 







    Football (ast)Dan Capriola







    Football (fr)Steve Feltmann 







    Football (fr)Mike Johnson







    Football (Volunteer)  
    Brian Capriola








    Football (Volunteer)
    Dan Capriola








    Football (Volunteer)
    Nick Lane








    Football (Volunteer)
    Jason Doniloski








    FB Announcer
    Chris Sullivan








    Soccer - Boys (v) Mark Walters







    Soccer - Boys (jv) Andy Schlosser







    Soccer - Boys (f) Mike Schutz







    Soccer - Girls (v) PJ Butler







    Soccer - Girls (jv)








    Soccer - Girls (f) Colleen Langlois







    Tennis - Girls (v) Ginny O'Donnell







    Tennis - Girls (jv)Peter Kenah
















    Winter Sports Coach/Advisor







    Basketball - Boys (v) John ByDook







    Basketball - Boys (jv) Jeff Reid







    Basketball - Boys (f) Tim Christ







    Basketball - Girls (v) Mike Killingsworth







    Basketball - Girls (jv) Kailee Beal








    Basketball - Girls (f) Jerome Leonardi







    Ice Hockey - (v)
    Mark Lio








    Ice Hockey (v)
    Dan Lio








    Ice Hockey (Volunteer)
    Kevin McDonough








    Skiing (v) Jeff Keith







    Skiing (ast)Tammy Schmidt







    Swimming (v) Dave Leshnower








    Swimming (ast)open







    Wrestling (v) Matthew Stanzione







    Wrestling (asst)

    Tom Nicholiccia









    Wrestling (asst)
    Tom Doerr








    Wrestling (assit)
    Mark Stanzione








    Briarcliff Basketball (boys) Doug Mattoon


























    Spring Sports Coach/Advisor







    Baseball (v) Kevin Wallace







    Baseball (jv) Bill Gleason







    Baseball (f) Mike Leipzig







    Golf open







    Lacrosse - Boys (v) Tim Flynn







    Lacrosse - Boys (asst)Mark Walters







    Lacrosse - Boys (jv) Steve Feltmann







    Lacrosse - Boys (f) Ken White







    Lacrosse - Boys (asst)
    Brian Tironi








    Lacrosse - Boys (Volunteer)
    Nick Lane








    Lacrosse - Girls (v) Jen Munday







    Lacrosse - Girls (ast)Jen Reid 







    Lacrosse - Girls (jv)
    open








    Lacrosse - Girls (f) David Leshnower







    Softball (v) open








    Softball (jv) Noreen Mahoney








    Softball (f) Kathleen Banks







    Tennis - Boys (v) open







    Tennis - Boys (jv)Matt Gottilla







    Track (v) Sue Bessin







    Track (v)Vicki Allison







    Track (ast) Keri Chavez 







    Track (ast) Jeff Reid 







    Track (ast)open